• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/MustafaOzsimseklerhocaefendi
 • https://www.twitter.com/mozsimseklerr
  • Mustafa Özşimşekler Hocamızın Resmi Web Sayfası
  • Mustafa Özşimşekler Hocamızın Resmi Web Sayfası
  • Mustafa Özşimşekler Hocamızın Resmi Web Sayfası
  • Mustafa Özşimşekler Hocamızın Resmi Web Sayfası
  • Mustafa Özşimşekler Hocamızın Resmi Web Sayfası
Resmi Hesaplar
Mustafa Özşimşekler Hocaefendi Resmi Facebook HesabıMustafa Özşimşekler Hocaefendi Resmi Twitter HesabıMustafa Özşimşekler Hocaefendi Resmi Instagram Hesabı

Mustafa Özşimşekler Hocaefendi Resmi Youtube Kanalı
Mustafa Özşimşekler Hocaefendi Resmi Web SitesiMustafa Özşimşekler Hocaefendi Resmi Web Sitesi
Nur Pınarı
Mustafa Özşimşekler İle Nur Pınarı
Cumayı Beklerken
Mustafa Özşimşekler İle Cumayı Beklerken
Facebook
Takvim
Site Haritası

Cehennemliklerin Dört özellikleri

"Şüphe yokki gece ile gündüzün birbirini takip etmesinde ve Allah (Tealan) ın göklerde ve yerlerde yaratmış olduğu şeylerde müttaki olan bir kavim için elbette ayetler vardır."

 
   Onlar Allah'tan korkuyorlar korkuyla takva hasıl oluyor. Bu takvanın hasıl olması da ancak ibadete devam etme şartıyladır. Bir insan La ilahe illallah dese ve bu kelime-i tevhide devam etse o kişide takva hasıl olur.
 
   Bu kelime-i tevhid takvanın temelidir. Eğer namaz, hac, oruç gibi islamın emirleriyle amel ederse temelinde üstünde köşkü kurdu demektir. Mevla Teala Hazretleri kudret ve azametine delalet eden ayetleri bizlere bildirdikten sonra kafirlerin ve müminlerin ahirette ki durumlarınıı bildirmek üzere buyuruyorlar ki:
 
(Ders ayeti)
   "O kimseler ki bize kavuşacakalarını ümid etmezlerve dünya hayatına razı ve onunla mutmain olmuşlardır ve o kimseler onlardır ki bizim ayetlerimizden gafildirler."
 
   Dünya hayatına aldanmamak lazımdır. Bu dünya bize yeter,evimiz var,malımız mülkümüz var dememelidir. Bir rüzgarla dahi bütün bunlar yerle bir olabilir.
    Hiç unutmam bir adam sandalını denizde yüzdürmek istiyordu bir dalga geliyor sandalı itiyor sahile. O yüzdürmek istiyor, o itiyor. En sonunda çok büyük bir dalga geldi sandalı ters yüz etti. İşte dünyanın herşeyi öyledir. İnsanda dünyanın üstünde durur. Sonunda kabre girer,toprak onu örter. Firavun ne demişti Esteizübillah:
 
   "Ve Firavun kavmi içinde nida etti, dedi ki:Mısr mülkü ve altımdan akan ırmaklar benim için değil mi? Hala görmüyormusunuz?"(Zuhruf suresi:51)
 
   Birde bakarlar ki ırmaklar altından giderken çıktı üste. Firavun da herkesin doğduğu gibi doğdu, herkesin yediği gibi yedi, herkesin öldüğü gibi de öldü. O sandal sahibi de dalga onu ters yüz ettikten sonra attı sandalı Mebal seni hiç dinler mi?
 
   Üniversitede okuyan birisinin bir kız kardeşi öldü. Bu üniversiteli ayağa kalktı ve şöyle dedi: "Ey Allah bu kadar millet dururken benim kız kardeşimi mi bulup aldın." Adam adeta Allah ile kavga ediyor. Ne gibi? Sandal sahibinin denizle kavga ettiği gibi.
 
   Toprağın altı olan kabir ya cennet bahçesi ya cehennem çukurudur. Bunun üstünde edeple gezmelidir. Şah-ı Nakşibendi (kuddise sirruhu) Hazretleri kabre indirilirken içerden bir heyet geldi. Onu tahta oturttular. Hurilerdende iki tane geldi. O'na "hoşgeldin" dediler. Nakşibendi (kuddise sirruhu) Hazretleri buyurdular ki:"Ben Rabbimle sözleştim. Bütün manevi evlatlarımı yerlerine yerleştirmedikçe ve Rabbimin cemalini görmedikçe hiçbirşeyle meşgul olmayacağım."
 
   Nakşibendi tarikatının reisi bu! O'nlarla Kur'an'ı tanıyoruz. Üstadımız Hacı Ali Haydar Efendi (kuddise sirruhu) Hazretleri de buyuruyorlardı  ki:"Benden sonra benim etrafımdan ayrılmayın" Birisine de manada zuhur ederek:"İsmail Ağa'yı ben okutuyorum." buyurmuştu.
 
   Güneşe karşı tükürmende, büyük abdest, küçük abdest yapmada herşey de edep lazımdır. Güneş vuruyor. Biz ancak güneşte kaldığımızda güneş bizi kızdırdı der kaçarız. Halbuki güneş bizim için bir ayettir, bunu tefekkür etmelidir.
 
   Bu ayette ehli cehennem dört sınıfta tavsif olunmuştur:
   1.Allah'a kavuşacağını ümid etmemek,
   2.Dünyaya razı olmak,
   3.Dünya ile kalplerinin mutmain olması,
   4.Ayat-ı ilahiyeden gafil olmak.
 
   İşte bu dört sıfatla vasıflananlar var ya, onlar hakkında Mevla Teala buyuruyor ki:
(Ders ayeti)
   "İşta onların varacakları yer kendi kazanamış oldukları şey (günah) sebebiyle ateştir."        
 
   Her an Rabbimizin rahmetini ümit edelim ve hazırlanalım. Daima elimiz işte iken gönlümüz ve dilimiz eşte olsun
 
(Ders ayeti)
   "O kimseler ki iman ettiler ve salih amellerde bulundular, muhakkak ki onları iman etmiş olmaları sebebiyle Rableri altlarından ırmaklar akar nimeti bol cennetlere hidayet buyurur."
   "Orada duaları: " Ya ilahi seni tesbih ve tenzih ederiz"dir. Orada sağlık temennileri: "Selamette olunuz"dur. Dualarının sonu da: "Hamd alemlerin Rabbi olan Allah (u-Tealay) a mahsustur" demektir.''
 
   Bandırma da yatan büyük Şeyh Efendi Ali Rıza Bezzaz (kuddise sirruhu) Hazretleri bu ayet-i celileyi okumuş ve son nefesini vermiştir. 
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam89
Toplam Ziyaret208931
Nur Pınar'ı MP3
Nur Pınarı Mp3
Saat