• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/MustafaOzsimseklerhocaefendi
 • https://www.twitter.com/mozsimseklerr
  • Mustafa Özşimşekler Hocamızın Resmi Web Sayfası
  • Mustafa Özşimşekler Hocamızın Resmi Web Sayfası
  • Mustafa Özşimşekler Hocamızın Resmi Web Sayfası
  • Mustafa Özşimşekler Hocamızın Resmi Web Sayfası
  • Mustafa Özşimşekler Hocamızın Resmi Web Sayfası
Resmi Hesaplar
Mustafa Özşimşekler Hocaefendi Resmi Facebook HesabıMustafa Özşimşekler Hocaefendi Resmi Twitter HesabıMustafa Özşimşekler Hocaefendi Resmi Instagram Hesabı

Mustafa Özşimşekler Hocaefendi Resmi Youtube Kanalı
Mustafa Özşimşekler Hocaefendi Resmi Web SitesiMustafa Özşimşekler Hocaefendi Resmi Web Sitesi
Nur Pınarı
Mustafa Özşimşekler İle Nur Pınarı
Cumayı Beklerken
Mustafa Özşimşekler İle Cumayı Beklerken
Facebook
Takvim
Site Haritası

Yükselmek Ancak Kur-an'la Mümkündür

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyuruyor ki:

 ''Muhakkak Allah Teala bu Kuran sebebiyle bir takım kavimleri yüksek edecek, diğerlerini (aksine harakette bulunanları) ise alçak edecek''(Müslim, Salatul Müsafirin:269,(1/559),İbn-i Maca, Muakddime:16)

Mevla'nın, Kuran vasıtasıyla yükselttiği kullar Kuran-ı Kerimin ahlakıyla ve adabıyla edeplenen kullardır.O halde Kuran'ın ahlakyıla ahlaklanıp, Kuran ehli olmaya çalışalım.Zira bir hadisi Şerifte de Rasulullah Efendimiz buyuruyor ki:

 ''Kuran ehli, Allah ehlidir''

Niçin Allah ehli oluyor?Çünkü Kuran ehli Cenab-ı Hakkın kelam sıfatının eseri olan Kuran-ı Azimüşşanı okuyup, Kuran'dan öğrenmiş olduğu ahlak ile ahlaklanmıştır.Yani Kuran, Cenab-ı Hakkınahlakı ve adabı beyan ediyor.Kuran ehli olanda, Kuran ahlakına uymakla Allah ehli olmuş oluyor.Ama Kuran'ı okuyupta onun beyan ettiği ahlak ile ahlaklanmaz ise nasıl ehlullah olsun.

Ya rabbi! Bizi bize bırakma, biz birşey beceremeyiz.Her ne kadar irade ve kudretimiz varsada yinede sen bizi bize bırakma.Dünya da ve ahirette Kuran'ın şefaatine nail eyle.
Kuran neyi öğretiyorsa, hangi edebi ahlakı anlatıyorsa o, Mevlanın sevdiği edep ve ahlaktır.Bunu kim takınırsa bunun sebebiyle Allah onu sever, dünyada, ahirette yüzksek eder.

Ama Kuran'ın tarafına bakmayan, emirlerini yapmayıp, yasaklarından kaçmayan dünyada, ahirette alçak olur.Helak olduktan sonra da ''zalim olduk'' demekten birşey çıkmaz.
Zalim kimdir daha güzel anlamak istiyorsak şu ayeti kerimeye kulak verelim:

 ''(Mucizeleri) Ayetleri göndermekten bizi ancak öncekilerin yalanlamaları menetti.Semud kavmine dişi deveyi açık bir mucize olarak verdik.(Milletin gözü önünde taşın içinden çıktı)Onlar ise ona zulmettiler (de deveyi kestiler).Biz ayetleri ancak korkutmak için göndeririz.''(İsra 59)

Bir gün Mekke müşrikleri toplanıp Allah'ın Resulune geldiler, Safa tepesini altın yapmasını istediler.Müşriklerin bu isteklerine cevaben Mevla Teala bu ayeti kerimeyi indirdi.Daha önceki kavimlerin de peygamberlerinden bu tür mucizeler istediklerini, istedikleri bu mucizeler gerçekleştikten sonra da iman etmedikleri için onları helak ettiğini beyan buyurdu.
Bir ayetin dediğini tutmazsan o ayet sebebiyle zulmetmiş olursun.Bir ayetin nehyettiğinden kaçmazsan gene o ayete muahlefet sebebiyle nefsine zulmetmiş olursun.
 
ALLAH ELÇİ GÖNDERMEDEN YARGILAMAZ

(DERS AYET)

''Kendilerine peygamber gönderilmiş olan kimselere elbette soracağız.(peygamberlere karşı nasıl haraket ettiniz?) Ve gönderilen peygamberlere de soracağız.(ümmetleriniz sizi nasıl karşıladılar?)

Şu ayet-i kerime de bu manayı ifade eder:

''O ahiret gününde Allah(-u Teala Hazretleri) peygamberleri toplayacak.Size verilen cevap ne idi?(nasıl karşılandınız?)diyecek.Onlarda:''Bizim için ilim olmadı (biz birşey bilmiyoruz).Muhakkak ki sen gaybı en iyi bilensin.'(sen daha iyi biliyorsun nasıl karşılandığımızı) diyecekler''(Maide 109)

Bu ayetler nedir?Duyuyormusunuz? Mevla Teala böyle bekliyor bizi.Alıp verdiğiniz tek bir nefesiniz dahi yoktur ki, Rabbimiz bizden haberdar olmasın.Onun huzurunda bu kadar çanaklar kırmak, bu kadar sütler dökmek yakışıyor mu?Mevlanın huzurunda onun sevmediği işleri yapmak ister genç ol, ister ihtiyar, ister zengin ol, ister fakir yakışmaz! O'nun ihsanı olan yiyecekleri ye, elbiseleri giy, sularını iç, topraklarında gez, onun dünyasında rahat et, sonra ona isyan et.Bu olacak şey mi?
 
(DERS AYETİ)

 ''Elbette o pygamberlere ümmetlerinin nasıl haraket ettiğini ilim ile beyan edeceğiz ve biz onlardan gaibler olmadık''
 
Allah'a insanların hallerinden ve amellerinden hiçbirşey gizli değildir.Mevla buyuruyor ki, ''gaib değil hazırız.Kainatın her zerresiyle hazırız (beraberiz).''Mevla Teala meleklerle beraberdir, insanlarla beraberdir, aynı anda her zerre ile beraberdir.

Ya rabbi!Huzuruna layık edeple edeplendir bizi.
 
GÜNAHLAR VE SEVAPLAR TARTILACAK

(DERS AYETİ)


 ''Ahiret gününde, kulların sevabını tartacak mizan haktır.(Yani kulların iyi ve kötü amellerini tartacak olan mizan ahiret gününde olacaktır).Kimin tartısı ağır gelecek ise işte onlar, felaha kavuşacaklardır.

''Her kiminde tartısı hafif gelirse işte onlar, ayetlerimize zulm eder olmaları sebebiyle nefislerini hüsrana düşürmüş kimselerdir.''
 
Bu kadar müslüman millet, bu nefsi emmareyi memnun etme telaşesi içinde, mizanı da unuttu, sıratı da unuttu.Şu insanın gafletine bakın.Halbuki insan hep kazanabilir, mizanı doldurabilir.

Bu gün böyle amel etmek elimizdeyken, mümkün iken, yarın Mevla'nın huzuruna elimiz boş olarak çıkarsak yüzümüz kara olmaz mı?O zaman orada:''Ben anlamadım, kendi nefsime zulmettim'' demek hiçbir şey ifade etmez.

O halde fırsat varken rabbimize yönelelim.Mizanımzın ağır gelebilmesinin çarelerine bakalım.Cenab-ı Allah'tan ümidimizi kesmeyelim.İnsanı ancak O, uyandırır-O, heves verir.O, sevgi verir- O, yapar.Başka kimse yapamaz....
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam89
Toplam Ziyaret208931
Nur Pınar'ı MP3
Nur Pınarı Mp3
Saat