• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/MustafaOzsimseklerhocaefendi
 • https://www.twitter.com/mozsimseklerr
  • Mustafa Özşimşekler Hocamızın Resmi Web Sayfası
  • Mustafa Özşimşekler Hocamızın Resmi Web Sayfası
  • Mustafa Özşimşekler Hocamızın Resmi Web Sayfası
  • Mustafa Özşimşekler Hocamızın Resmi Web Sayfası
  • Mustafa Özşimşekler Hocamızın Resmi Web Sayfası
Resmi Hesaplar
Mustafa Özşimşekler Hocaefendi Resmi Facebook HesabıMustafa Özşimşekler Hocaefendi Resmi Twitter HesabıMustafa Özşimşekler Hocaefendi Resmi Instagram Hesabı

Mustafa Özşimşekler Hocaefendi Resmi Youtube Kanalı
Mustafa Özşimşekler Hocaefendi Resmi Web SitesiMustafa Özşimşekler Hocaefendi Resmi Web Sitesi
Nur Pınarı
Mustafa Özşimşekler İle Nur Pınarı
Cumayı Beklerken
Mustafa Özşimşekler İle Cumayı Beklerken
Facebook
Takvim
Site Haritası

Dost ve Düşman Kuranla Tanınır

''Rabbinizden size indirilen (Kuran'ı Kerim)e tabi olun (uyun) ve ondan (Allah'dan) başkalarını veliler (dostlar) edinipte kendilerine uymayın.Ne kadar az düşünüyor (az öğüt tutuyor) sunuz.''


Ayet-i Celilede kainatı yoktan vareden sevgili Rabbimiz tarafından indirilen, dünyevi-uhrevi muhtaç olduğumuz herşeyi kazandırmaya vesile olan bu büyük kitaba uyup, ondan başka hiçbir şeye tabi olmamamız bize emrolunuyor.O halde çok dikat edelim.Yüce Rabbimiz ahirzaman peygamberi Muhammed (Aleyhisselam) vasıtasıyla Kuran'ı Azimüşşan'ın bütün inceliklerini bizlere beyan etmiştir.Buna uyacağız.Amel edeceğimiz kitap bu kitaptır.Seveceğimiz, bu kitabı indiren Allah-u Teala ve onun dostlarıdır.O halde Mevla ile alakası olmayan kimseleri dost edinmeyelim.Onlar kendilerini kurtaramıyorlar.Sana ne karları olabilir?

Ya erhamerrahimin! bizi kendi başımıza bırakma.Elimiden tut.Vazifelerimizi hakkıyla yaptır.Sevmediğin işlerden uzak eyle.Amin!..
Dışı kıpkırmızı elma ama içi kurt dolu.Görünüşte müslüman ama içi müslüman değil.Böyle olmaya kim razıdır?Önümüzde ahiret vardırCennet vardır.
Ben kısa konuşayım, siz uzun anlayın.Hep Avrupa'nın ahlaktan mahrum olan gençlerine benzemeye çalışıyorsunuz.Eğer bilseydiniz kimlere benzemeye çalıştığınızı kendinizden nefret ederdiniz.Bu ayette büyük mana vardır.Dostumuzu düşmanımızı iyi bilelim.
 
DOST DÜŞMAN KURAN İLE BİLİNİR

Mevla Teala buyuruyor:

''Zulmeden kimselere meyletmeyiniz, yoksa size ateş dokunur.Sizin için Allah'tan başka dostlar yoktur.Sonra yardım olunmazsınız.''(Hud 113)
Unuttunuz mu? Yunanlılar İzmir'den defolup giderken kadınlarımıza neler etti?Neden?Çünkü anlara benzemek istedik.Allah'da o kafirleri bizlere musallat etti.İnsan kendi başına bu kadar felaketi getirir mi?

Rabbul Alemin bu tenbihleri verdikten sonra, bu tanbihleri yerine getirmeyenlerin akıbetlerini beyanla bize bildiriyor:

(DERS AYET DEVAMI)

''Biz nice memleketler ahalisini helak ettik ki onlara azabı mız gece yatarlarken yahut gündüz istirahatinde iken gelmişti''
1938 Erzincan zelzelesinde ben memleketim Trabzon'da idim.Köylerin evlerini biliyorsunuz ağaçtandır.O gün dışarıda kar da vardı.Yer öyle bir sallandı ki, anam beşiği kaptığı gibi dışarı fırladı.Babam ise yatağında yatakalmıştı.

Koca Erzincan gitti.Bu faciaya hangimiz dayanabiliriz.Hangi zevktirki bu kadar büyük bir felaketi bize küçük gösteriyor.Ah bu nefsi emmare varya, hep onun yanlışlıklarından, sabırsızlığından bu musibetler başımıza geliyor.

Bununla braber biz Erzincan'lıları zemmetmiş olamdık.Ancak bütün kullar bundan ders alsın diye anlattık.Yoksa sadece Erzincan değil bütün şehirler yıkılmaklık.Cenab-ı Hak bazı dostları sebebiyle yıkmıyor.

Bu ayeti celilede Rabbimiz bütün insanları uyanışa davet ediyor.Nice karyeler ahalisini beklemedikleri anda gece uyurlarken veya gündüz istirahat ederlerken yakaladık buyuruyor.

Onlara neden bu azap geldi?Kendilerine Rableri tarafından indirilen kitabın tarafına bakmadıklarından böyle bir azaba uğradılar.
 
(DERS AYETİ)

 ''Onlara azabımız geldiği vakitte onlsarın sözleri ''Muhakkah biz zülmedicilerden olduk'' demekten başka olmamıştır''

Bela geldikten spnra:''Zalim olduk'' demenini faydası yok.Bela gelmeden evvel ''Zulme kaydık, hidayet yoluna gidelim, bu zulüm bizim başımıza çok felaketler getirebilir'' diyerek uslanalım, edeplenelim, amel-i salihe devam edelim.

Mevlanın sevmediği işlerden vazgeçelim.Kulaklarımızı haram dinlemekten, ellerimizi haram tutmaktan, kalplerimizi haram düşünmekten sakındıralım, hepsi Mevlamızın malıdır.Ahirette leyhimize şahitlik yapacaklardır.

Şu ayeti kerimeler bize bu manzarayı anlatmaktadır:

''Ne zaman ki onlar (Allah'ın düşmanları) mahşer yerine gelirler, kulakları, gözleri ve derileri (dünyadayken) ne işlemiş olduklarına dair şehadette bulunur.''(Fussilet 20)
''Ve derilerine derler ki:'Niçin bizim aleyhimize şehadet ettiniz''.(onlar da cevap olarak) derler ki:'herşeyi konuşturan Allah bizi konuşturdu (şahitlik etmemek bizim elimizde mi?)(Fussilet 20)

Şu ayeti kerime de bu manayı teyid eder:

''O gün onların ağızları üzerine mühür basarız.Elleri bizimle konuşur ve neler kazanır olduklarına dair ayakları şehadette bulunur.''(Yasin 65)
 
İşlenilen günahları o kişinin elleri haber verir.Ayakları da dünyada kazanmış oldukları günahlara şehadet eder.Ne büyük muhakemeler var, ne acayip işler var.Kuran-ı Kerim'i sevenlere birşey yok, onlara sevinç var, sürur var.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam89
Toplam Ziyaret208931
Nur Pınar'ı MP3
Nur Pınarı Mp3
Saat